Amave

Prodejna a výdejní místo produktů z lihovaru Žufánek podle Gusta obchod Národní 9, Praha 1. Tak zajdi a kup ihned i bez objednání předem. Osobní odběr zdarma. 
Amave absinthe blanche Žufánek. Lahodný, aromatický a hutný čirý absint ve stylu utajovaných švýcarských les bleues. Tradiční byliny, kterými se absint barví na zeleno, jsou v tomto případě zdestilovány. V době absintového zákazu bylo totiž jednodušší ukrýt láhev čiré tekutiny, než láhev jasně zelené.
Švýcarsko je rodištěm absintu a dnes nejznámějším zdrojem čirých absintů o nižší lihovitosti, které tam označují jako blanche nebo la bleue. Amave je klasickým zástupcem tohoto stylu, tedy čirý absint s obsahem alkoholu 53 %. I když to bude svádět k pití v neředěném stavu, i tak vřele doporučujeme poměr aspoň 1:1, tedy na díl absintu díl chladné vody. Ideální je i jako součást míchaných koktejlů.

 Všechny alktuálně dostupné alkoholické nápoje skladem a ihned k odběru. Vstupte do domu 

A genuine blanche absinthe, excellent as a ‘session’ absinthe, or as a first taste of absinthe.
 
Absinthe Amave, the first Blanche from Zufanek, was worth the wait.
 
Amave is an aromatic clear absinthe, that takes its inspiration from classic Swiss La Bleue, the kind that was produced during the absinthe prohibition.
 
Absinthe connoisseurs will enjoy this absinthe. We see this absinthe as one that is also particularly suited to those starting out with absinthe. Amave is exceedingly easy to drink, having a well balanced taste that is rounded off by a little fruity twist.
 
This absinthe is produced in accordance with traditional distillation techniques and selected herbs only.

Absinthe Amave Zufanek. A genuine blanche absinthe, excellent as a ‘session’ absinthe, or as a first taste of absinthe. Absinthe Amave, the first Blanche from Zufanek, was worth the wait. Amave is an aromatic clear absinthe, that takes its inspiration from classic Swiss La Bleue, the kind that was produced during the absinthe prohibition. Absinthe connoisseurs will enjoy this absinthe. We see this absinthe as one that is also particularly suited to those starting out with absinthe. Amave is exceedingly easy to drink, having a well balanced taste that is rounded off by a little fruity twist. This absinthe is produced in accordance with traditional distillation techniques and selected herbs only.

Popular, favorite alcohol in the center of Prague, buy distillate immediately. The shop is nearby from Wenceslas Square, we are at the National Theater, on the street Národní 9 - in the house inside - podle Gusta

 

Kontaktujte nás